Author Archives: admin

Ekskluzive/ Reagon “imami që dhunon familjen”: Përgatituni, do të padis televizionin!

Pas dhunës të denoncuar publikisht nga Shiqere dhe Xhavit Baftjari ndaj djalit të tyre Mondit, ky i fundit ka reaguar ekskluzivisht për Tirana Today. Sipas tij gjithçka është një gënjeshtër dhe se ai nuk ka ushtruar asnjëherë dhunë ndaj familjarëve të vetë. Përkundrazi ata e kanë goditur. Mondi shprehet se do të padisë edhe gazetarët të cilët sipas tij, kanë ...

Lexo më shumë »

I përmendet emri si martues me zorr, reagon imam Ahmed Kalaja: jo në “Kazan”, në Prokurori

I përmendet emri si martues me zorr, reagon imam Ahmed Kalaja: jo në “Kazan”, në Prokurori Ajo çfarë po ndodh në politikë, është shfaqur së fundi dhe në hapësirën e besimit fetar. Në një emision televiziv, imami i njohur i xhamisë në Rrugën e Kavajës, Ahmed Kalaja, është gjendur në atë që, duke huazuar një shprehje cinike të kryeministrit, e ...

Lexo më shumë »

Nëse më ikë namazi i vitrit, si mund ta kompenzoj atë?

Pyetje: Nese te ike namazi i vitrit si duhet te kompenzohet ai? Përgjigje: Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, mbi shokët e tij besnik, si dhe mbi të gjithë ata që e pasuan dhe e pasojnë rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit. ...

Lexo më shumë »

A lejohen ushqimet të cilat përmbajnë përqindje të vogël të alkoolit?

Pyetje: Selam alejkum Hoxhe i nderuar. Kisha nje pytje sa i perket disa lloj ushqimeve p.sh. bonbonat kane nje sasi te polyhydrik alkohol, si dhe disa ushqime qe permbajn uthull nga vera e kuqe dhe vera e bardhe. Allahu te shperblefte. Selamun alejkum Pyetje: Esselamu Alejkum hoxh i nderuar. E kam nje pytje rreth ushqimit te cikat kane shume pak ...

Lexo më shumë »

A lejohen adetet që praktikohen në darsmat tona?

Pyetje: Selam alejkum hoxhe i nderuar. Kisha nje pyetje ne lidhje me adetet qe behen mbase martohet cifti, dmth ne vendin qe jetoj une eshte tradite qe nusja mbase tri javeve qe rrin te burri te shkoj te shtepia e saj me flejt disa nete, bile mundesisht netet te jene tek, ne kete rast dikush i aferm vjen dhe e ...

Lexo më shumë »

A më pranohet hatmeja nëse gjatë leximit bëj gabime?

Pyetje: Selamun alejkum. Kam nje pytje, e kam ba nje hatme por vet sun e lexoj mire po baj nga pak gabime. A pranohet ajo hatme? Allahu ju shperbleft per pergjigjen. Përgjigje: Alejkumselam. Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahu alejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, mbi shokët e tij ...

Lexo më shumë »

A lejohet abortimi i fëmiut në muajin e dytë të shtatzënisë?

Pyetje: Esselamu alejkum Hoxhë i nderuar. Kam nje pytje serioze. A eshte mekat abortimi i femiut nese abortohet brenda dy muajve te shtatzënisë? A ka falje per kete gabim? Përgjigje: Alejkumselam. Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahu alejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, mbi shokët e tij besnik, si ...

Lexo më shumë »

A lejohet të fali namazin duke qenë e grimosur?

Pyetje: Hoxhë i nderuar, pasi qe kemi marrur abdes per te falur namaz, nese grimosemi (ne fytyren tone hudhim ndonje krem, buzkuq apo produkte tjera te ngjajshme qe i perdorin femrat per zbukurim) a lejohet te falem ne kete rast dhe a pranohet namazi, pasi qe abdes kemi? Zoti ju shperblefte. Përgjigje: Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe ...

Lexo më shumë »

Si të veprojë një grua të cilën e tradhëton burri i saj?

Pyetje: Selam alejkum. Pyetja ime eshte se si duhet vepruar ajo grua te cilen e tradhton burri.. dmth ka lidhje jashtmartesore me tjeter grua.. a eshte ky shkak i mjaftueshem per me u shkurorzu? Përgjigje: Alejkumselam. Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahu alejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, mbi ...

Lexo më shumë »

A lejohet të zbukurohet gruaja para familjarëve të burrit?

Pyetje: Selam alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu Hoxhë i nderuar. Nusja e re a lejohet mu vesh me fustana para familjes se burrit.. p.sh. para djemve te halles se burrit etj.. Ju lutem nje sqarim. Përgjigje: Alejkumselam. Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahu alejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, ...

Lexo më shumë »