Author Archives: Afrim Tepelena

Salah nuk do të prishë agjërimin për finalen e Champions-it

Ylli i Liverpulit, Mohamed Salah do të jetë me agjërim kur të luajë finalen e madhe të Champions League kundër Realit. Sulmuesi egjiptian po mban Ramazan që nga data 16 maj, edhe pse sportistët profesionistë lejohet që të mos agjërojnë. Salah, sipas “Al Masry al Youm”, u ka thënë të afërmve që nuk do ta prishë agjërimin, pasi kjo gjë ...

Lexo më shumë »

A prishet agjërimi nga gëlltitja e pështymës dhe gëlbazës?

Pyetje: ”A prishet agjërimi i Ramazanit nga pështyma? Fakti është që mua më del shumë pështymë nga goja, veçanërisht kur lexojë Kuranin në xhami, e cila edhe më bezdis.” Përgjigje: ”Që agjëruesi të gëlltit pështymën e tij kjo nuk ia prish atij agjërimin, pavarësisht nëse pështyma të cilën ai e gëlltit është shumë apo pak dhe pavarësisht nëse kjo ndodhë ...

Lexo më shumë »

A e prish agjerimin dalja e gjakut?

Dalja e gjakut nga cilado pjesë e trupit nuk e prish agjërimin, qoftë edhe nga hunda apo goja, mirëpo duhet të kemi kujdes: nëse gjaku del nga hunda apo goja, mos ta gëlltisim. As analizat e gjakut nuk e prishin agjërimin, pa marrë parasysh sa është sasia e gjakut të nxjerrë nga trupi. Referencat: 1 – Mexhmu’ul-Fetava të Bin Bazit ...

Lexo më shumë »

Sa Ramazan agjëroi Profeti alejhi selam?

Pyetje: ”Sa Ramazan agjëroi Profeti alejhi selam-?” Përgjigje: ”Profeti alejhi selam i agjëroi nëntë Ramazana. Sepse, agjërimi i Ramazanit u bë obligim në muajin Shaban të vitit të dytë pas Hixhretit.” Imam Jahja bin Sharaf en-Nevevi Burimi: Fetaua el-Imam, fq. 80 p.m.

Lexo më shumë »

IHH për çdo ditë organizon iftare për 50.000 sirianë

Fondacioni humanitar turk IHH çdo ditë organizon iftare për 50.000 sirianë për muajin e zgjedhur të Ramazanit, raporton Anadolu Agency (AA). Selim Tosun, një këshilltar i mediave i IHH-së në Siri, sot tha se Iftaret janë shtruar në zonat rurale dhe në kampet e refugjatëve në krahinat siriane të Idlibit, Halepit, Hamas dhe Latakias. “Organizojmë iftare kolektive në rajone të ...

Lexo më shumë »

Hebrenjtë fanatikë bastisin Mesxhid-i Aksanë

Të paktën 284 hebrenj fanatikë të shoqëruar nga policia izraelite kanë hyrë në oborrin e Mesxhid-i Aksa-së, raporton Anadolu Agency (AA). Gjatë kësaj dite, ku sipas kalendarit hebrenj shënohet festa Shavuot, hebrenjtë fanatikë në shoqërim të policisë izraelite nga porta El-Megaribe të Mesxhid-i Aksa-së kanë hyrë në oborrin e Harem-i Sherifit. Zëdhënësi i Drejtorisë së Fondacionit Islam në Kuds, Firas ...

Lexo më shumë »

Izetbegoviç: Zoti ua ka dërguar Erdoğanin, ndihmojeni të fitojë ana e drejtë

Kryesuesi i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, Bakir Izetbegoviç në fjalimin e tij në Kongresin e gjashtë të Unionit të Demokratëve Turq të Evropës (UETD) në Sarajevë, ku mysafir nderi është Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, tha se boshnjakët dhe turqit për një kohë të gjatë janë së bashku, dhe se shumë janë përpjekur për t’i ndarë nga besimi, ...

Lexo më shumë »

Turqia shtron iftar madhështor për 2000 persona në Preshevë

Ditën e Hënë më 21 Maj në stadiumin e qytetit në Preshevë do të shtrohet iftar madhështorë për 2000 persona nga komuna e Bajrampashës së Stambollit të Turqisë. “Këtij aktiviteti i kishte paraprirë vizita zyrtare e jonë në Turqi në muajin tetor në komunën e Bajrampashës Atila Aydıner në atë kohë në takim me kryetarin Aydıner, dhe ky realizim është ...

Lexo më shumë »

Shpallen të pa fajshëm 5 imamët që akuzoheshin për terorizëm (VIDEO)

Gjykata Themelore e Prishtinës ka marrë vendim për imamët Fuad Ramiqi, Enes Goga, Mazllem Mazllami, Bedri Robaj e Idriz Bilbani. Bedri Robajn e Idriz Bilbanin, Prokuroria Speciale po i akuzonte për veprën penale shtytje në kryerjen e veprave penale terroriste. Enes Goga e Mazllem Mazllemi ngarkoheshin me veprën penale nxitje e urrejtjes. Ndërsa Fuad Ramiqit i ishte vënë në barrë, ...

Lexo më shumë »

Ramazani në Kupën e Botës, si do të veprojnë futbollistët myslimanë ?

Për më shumë se 1 miliard myslimanë, dita e sotme shënon nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit. Ky është fillimi i një muaji agjërimi, ku besimtarët heqin dorë nga ushqimi dhe pijet mes agimit dhe muzgut të diellit, si një shenjë përkushtimi, pastrimi dhe vetëdisiplinimi. Por, për më shumë se 100 lojtarë që vijnë nga vende me shumicë muslimane, ...

Lexo më shumë »