Kosovë

Interesim i madh i të rinjve për konkursin e Policisë së Kosovës

Policia e Kosovës ka shpallur të hënën një konkurs për pranimin e zyrtarëve të rinj policor, i cili do të jetë i hapur deri më 10 maj. Në këtë konkurs që do të zgjas më pak një muaj, sipas zyrtarëve të Policisë ka interesim të madh të të rinjve. Në një përgjigje për Indeksonline nga zyra e Policisë së Kosovës ...

Lexo më shumë »

E Premte E gezofshi banesen e re (FOTO)

E Premte / E gezofshi banesen e re 😊 Kesaj rradhe ne Tetove Ne vitin 2015 nga vershimet i shembet krejt shtepija Familja 5 anetareshe Kamberi nga fshati Shipkovic e Tetoves u be me banese te re Banesa ka kushtuar 37 mije euro me gjithe mobilimin e saj Falenderojme kryetaren e Tetoves Teuta Arifi e cila ka ndare shume prej ...

Lexo më shumë »

Policia arreston dhjetë persona për “cenim të të të drejtave autoriale” dhe “tregti të ndaluar”

Dhjetë të arrestuar për “cenim të të të drejtave autoriale” dhe “tregti të ndaluar” Policia e Kosovës përmes një njoftimi bën të ditur se ka arrestuar 10 persona, të dyshuar për veprën penale “cenim i të drejtave autoriale” dhe “tregti e ndaluar”. Sipas njoftimit operacioni i kontrollit është zhvilluar në pesë rajone të Kosovës: Prishtinë, Mitrovicë, Pejë, Gjilan dhe Gjakovë. ...

Lexo më shumë »

Propozim për “Rrugën e Kombit”: Taksa 3 euro për këta persona

Nga 10 euro që do të jetë tarifa e zakonshme për të kaluar në rrugën e Kombit, qeveria synon ta ulë në 3 euro për banorët e Kukësit. Lajmi u raportua në Tv Klan që citon burime konfidenciale nga negociatat që po bëhen mes qeverisë dhe kompanisë së konçensionarit për mirëmbajtjen e Rrugës së Kombit. Gjithsesi ende nuk ka një ...

Lexo më shumë »

Haradinaj: Para pushimeve verore do të konfirmohet liberalizmi i vizave

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë së Kosovës, do të propozohet planin veprues për t’i adresuar sfidat e dala nga raporti i progresit. Haradinaj këto komente i ka bërë në foltoren e Kuvendit të Kosovës, ku ka theksuar se institucionet e vendit do të përballen me sfidat që ky raport i dedikon ...

Lexo më shumë »

Kushtetuesja ende pa vendim për rritjen e pagave të zyrtarëve qeveritar

Me 20 dhjetor të vitit të kaluar, kabineti qeveritar kishte vendosur për rritjen e pagave për zyrtarët e saj, duke i nivelizuar sadopak me pagat e zyrtarëve të Kuvendit të Kosovës dhe të presidencës. Por, ky vendim i qeverisë u kritikua nga një grup deputetësh, të cilët kanë paga të majme. Madje ata lëndën e dërguan edhe në Gjykatën Kushtetuese ...

Lexo më shumë »

Dreka ne kuzhinen Shoqata Bëmirëse Jetimat e Ballkanit

Dreka ne kuzhinen tone. 28.03.2018 Sot u be shperndarja e shujtes ditore ne kuzhinen tone per 300 persona Falenderojm motren SH.Hasanaj e cila dhuroj dreken ne kuzhine tone Sot ne kuzhinen tone erdhi donacion 500kg Miell nga vellau Nuhi Mazreku nga Malisheva Nevojtareve Zoti ju ndihmofte Bamiresit Zoti i shperblefte www.jetimat.com

Lexo më shumë »

Haradinaj i dërgon në zyrë Thaçit platformën që e mandaton për dialogun me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ia ka çuar në zyrë presidentit Thaçi, platformën që e mandaton këtë të fundit për ta udhëhequr dialogun me Serbinë. Thaçi thotë se kjo fazë e dialogut duhet të përmbyllet me një marrëveshje ligjore ndërkombëtarisht të obligueshme. “Sot e pranova nga kryeministri Haradinaj platformën shtetërore të Republikës së Kosovës për finalizimin e dialogut ndërmjet Kosovës ...

Lexo më shumë »

OVL-UÇK: S’i besojmë EULEX-it, por jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me Prokurorinë

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së (OVL-UÇK), ka inkurajuar organet e drejtësisë për vënien para përgjegjësisë të gjithë ata që kanë shkelur ligjin, që kanë kryer vepra penale dhe kanë manipuluar me listat e veteranëve. OVL UÇK përmes një komunikate ka theksuar se është kundër fushatës së mediave dhe individëve të caktuar, që përmes rasteve individuale të njollosin të ...

Lexo më shumë »

Dënohen me burgim ish-inspektorët e Komunës së Prishtinës

Ish-inspektorët e Komunës së Prishtinës, janë shpallur fajtorë, të premten, nga Gjykata Themelore në Prishtinë. Shefi i sektorit, Ismet Haliti, është dënuar me 3 vjet e 6 muaj burgim, për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe me 1000 euro gjobë për armëmbajtje pa leje.Në aktgjykimin e shpallur nga kryetari i trupit gjykues, Beqir Kalludra, Ismet Halitit i konfiskohen veturat dhe para ...

Lexo më shumë »