Kosove

Shoqëri e marrë e një shteti të marrë

Shkruan: Resul Sinani Lajmi për 16 vjeçaren nga Drenasi më ka shokuar, ashtu si secilin qytetar tjetër të këtij vendi.…

Familja shtatë anëtarëshe rrënqethet nga gëzimi që ia dhuruan shtëpinë (VIDEO)

Familja 7 anetareshe e Ajet Asllani nga fshati Gerdoc ne komunen e Podujeves u be me shtepi te re, Te…

Pse RTK nuk e jep asnjë lajm për bamirsinë e Hoxhës Halil Kastrati?

RTK-asnjë lajm për bëmirësinë e Halil Kastratit! RTK-asnjë lajm për shoqatën Bereqeti që është shoqatë e Bashkësisë Islame të Kosovës,…

Radio Perendimi me nje imazh te ri…

Siq kemi premtuar se do vije nje imazh(design) i ri ne uebin tone.   Dizajni i ri i Radio Perendimi…

Haradinaj përsëri kundërshton SHBA-të: Taksa do të mbes në fuqi deri në njohjen nga Serbia

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj përsëri këmbëngul në vendimin e Qeverisë për vendosjen e taksës prej 100 për qind. Shtetet…

RAE, komuniteti i harruar nga të gjithë në Kosovë

Komunitetet pakicë, jo serbe, në Kosovë vazhdojnë të jetojnë në gjendje të mjerueshme. Në vendet ku jetojnë komuniteti RAE nuk…

Nuk miratohet amandamenti për heqjen e shtesave të deputetëve

Kuvendi nuk e ka miratuar amendamentin i cili kërkon heqjen e shtesave deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Ky amdandament tek…

29 vjet nga nisma për pajtimin e gjaqeve

Më 2 shkurt 1990 me nismën e Anton Çetës nisi në Kosovë aksioni atdhetar e humanitar i faljes së gjaqeve,…

Lista Serbe: Rikalo u shkarkua sepse nuk pajtohemi me shkeljen e të drejtave të serbëv

Lista Serbe ka vlerësuar se Nenad Rikalo u shkarkua sot sepse kjo listë dhe anëtarët e saj nuk pajtoheshin me…

Tahiri i quan degraduese rekomandimet për pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri është shprehur i zhgënjyer me propozimet për pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve, që Komisioni për…