Kuzhinë

Domate për zahire: Lëng i zier i cili do t’jua mbrojë shëndetin deri në pranverë!

Përgatitja e zahiresë së dimrit është në vrullin e plotë. Nevojiten: – 50 kg domate, – 10 lugë kripë, – 2 lugë sheqer, – 2 qese konservans, – 20 g piper të buar, – 2-3 speca me thepa, – 1 tufë fletë majdanozi, – 1 tufë fletë selinoje. Përgatitja: Domatet lani, pastroni dhe bluani më makinën e bluarjes së domateve. ...

Lexo më shumë »

Naan, bukë e shijshme indiane, të cilën të gjithë dëshirojnë ta provojnë?!

Nuk është e vështirë ta gatuani: ju nevojiten miell, ujë dhe tharmë. Në origjinal “naan” ngjishet me shtesë jogurti. Mirëpo, duke pasur parasysh që nuk kemi furrë “tandoor”, mund të përdorim tiganin. Në këtë mënyrë gatuhet aq thjesht sa që jemi të sigurt që vazhdimisht do ta gatuani, transmeton Telegrafi. Përbërësit: – 500 g miell të bardhë, – 1 qese ...

Lexo më shumë »

Sallatë me rrika dhe vezë

Një sallatë e shëndetshme, e lehtë dhe e ushqyeshme. Nevojiten: – 2 tufa rrika, – 1 qepë e re, – disa fletë të gjelbra sallate, – 4 – 5 vezë të ziera shumë, – një ajkë, – kripë, – piper, – erëza. Përgatitja: Rrikat pritni në rrathë, të bardhët e vezëve në kube, qepen në copëza, ndërkaq sallatën në feta ...

Lexo më shumë »

Biskota të shëndetshme tërshëre me banane dhe kokos

Piqni dhe merrini me vete – sepse biskotat më të mira janë ato shtëpiake! Përbërësit: – 100 g miell integral, – 85 g kokos (miell kokosi), – 85 g miell të trashë tërshëre apo ndonjë miell tjetër, – 70 g sheqer të kafenjtë, – 2 lugë kakao, – 1 banane e pjekur, – 1 lugë mjaltë, – 4-5 lugë lëng ...

Lexo më shumë »

Fasule kreshmore me perime: Drekë e shijshme me plot vitamina

Përgatitja: 1. Fasulen pastrojeni, lajeni mirë dhe qitni ujë. 2. Shtoni qepën e grirë, karotën e grirë dhe rrënjët e grira të majdanozit, piperin kokrra, fletën e dafinës, specin e gjelbër. Zieni rreth një orë në temperaturë mesatare. 3. Në tigan qitni vaj dhe në të fërgoni qepën e grirë imët, shtoni miellin, hudhrën e grirë dhe kur të skuqen ...

Lexo më shumë »

Pesë ushqimet më të mira për mëngjes

Cilat janë ushqimet më të shëndetshme për vaktin e mëngjesit? Mjedra Një filxhan mjedrash na jep 8 gramë fibra (dy herë më shumë sesa ka në një filxhan luleshtrydhesh). Çfarë është e mira e kaq shumë fibrave? Kërkimet e fundit e publikuara në “Journal of Nutrition” sugjeron të hamë më shumë mjedra për të parandaluar rritjen në peshë ose edhe ...

Lexo më shumë »

Si ta përgatisim Krosanin në shtëpi

Kruasanët janë një ushim i preferuar nga gjithë grupmoshat. Përgatitja e tyre në shtëpi kërkon kohë, ka shije shumë më të mirë se ato të blerë Përbërësit 1 kg miell 600 gr gjalpë 40 gr maja birre 250 gr ujë (i vakët) 150 gr sheqer kane 6 copë vezë 15 gr kripë qumësht Përgatitja 1 Përziejmë 500 g gjalpë me ...

Lexo më shumë »

Çorbë franceze nga kungulli dhe xhenxhefili

Provoni këtë çorbë aromatike e cila do t’ju kënaqë! Përbërësit: – 500 g kungull, – 1 karotë e vogël, – 1 patate e vogël, – një copë xhenxhefil, – 1 qepë, – 2 thelpinj hudhre, – gjysmë portokalli (lëngu dhe lëvorja), – kripë, – piper, – majdanoz të tharë. Përgatitja: Qëroni dhe grini në kube qepën, pataten dhe xhenxhefilin. Në ...

Lexo më shumë »

Pijet që ju mbajnë ngrohtë në mot të ftohtë

Nëse jeni jashtë duke shijuar motin e ftohtë apo edhe preferoni të qëndroni në shtrat, ne do ju tregojmë një listë të disa prej pijeve më të preferuara që do t’ju ndihmojnë që të mbaheni ngrohtë dhe komod gjatë temperaturave të ulëta. Çokollata e nxehtë- Ju që jeni pëlqyes të ëmbëlsirave, çokollata e nxehtë zë vend në këtë listë, duke ...

Lexo më shumë »

Petulla të mbushura me reçel

Përbërësit Gjysmë filxhani sheqer pluhur Gjysmë luge çaji kanellë 4 filxhanë reçel qershie 5 lugë çaji, sodë buke 4 filxhanë miell 3 kokrra vezë 3 filxhanë qumësht 5 lugë çaji, gjalp të shkrirë Vanilje dhe kripë Përgatitja Në një tas përzijeni sheqerin pluhur dhe kanellën. Hidheni miellin, sodën e bukës dhe pak kripë në një tas dhe përziejini mirë më ...

Lexo më shumë »