Lajme

Erdoğan: Nuk do ta harrojmë, e as nuk do të lejojmë të harrohet 15 Korriku

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se organizata terroriste FETO, ashtu si PKK dhe DEASH, si dhe organizata të tjera të ngjashme duan të rrezikojnë unitetin dhe të ardhmen e Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA). Me rastin e përvjetorit të dytë të përpjekjes së dështuar për grusht shteti të orkestruar nga organziata terroriste FETO në Turqi, presidenti Erdoğan sot ...

Lexo më shumë »

Gruaja boshnjake bëhet me banesë të re ! (VIDEO)

Nene Xhemilja e nacionalitetit boshnjak me dy femijet e saj nga Gostivari u be me banese te re!

Lexo më shumë »

23 vjet nga Srebrenica: një kockë 17-vjeçari e një ish-shtatzënë 20-vjeçare, drejt Potocarit

Përkujtohet sot 23-vjetori i masakrës së Srebrenicës, i konsideruar si krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore në Europë, që ka si autorë serbët. Afro 8 mijë meshkuj boshnjakë muslimanë u ekzekutuan brenda dy ditësh, ku ndër të akuzuarit janë dhe kaskat blu hollandeze që vepronin në kuadër të OKB-së. Ishin këto të fundit që u dhanë garanci ...

Lexo më shumë »

Babai që kërkon kthimin e të birit nga Siria, dyshohet që bashkë me 55 kosovarë po mbahen në një burg

Murat Misini ka 11 muaj që nuk ka dëgjuar prej djalit të tij, Agonit, i cili ka tri vjet që kur kishte shkuar në Siri për t’iu bashkuar luftës atje. Edhe sot e kësaj dite, ky baba nuk i di arsyet që e shtynë djalin e tij të marrë atë rrugë. “Gjithë kohës thoshte se dua të dalë jashtë (Kosovës) ...

Lexo më shumë »

Erdoğan: Do të përpiqem të jem president i denjë për popullin tonë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, theksoi se do të jetë i denjë për popullin e Turqisë pas marrjes së detyrës zyrtare si presidenti i parë i vendit nën sistemin e ri të qeverisjes, raporton Anadolu Agency (AA). Pas betimit në Parlamentin e Turqisë, Erdoğan mori pjesë në ceremoninë e inagurimit në Rezidencën Presidenciale në Ankara, në të cilën të ...

Lexo më shumë »

Vogëlushja që shfrytëzonte konservat për të ecur nëpër rrugët e pluhurosura të Sirisë, tani ka një palë proteza (Video)

Pamjet që e shfaqnin Maya Merhi duke ecur nëpër rrugën e nxehta dhe të pluhurosura të Sirisë, me ndihmën e konservave të peshqve, i kanë prekur shumë njerëz, ndërsa një mjek ka ndërhyrë për t’ia bërë jetën më të lehtë. Një organizatë bamirëse nga Turqia, ka intervenuar për ta evakuuar tetëvjeçaren me babanë e saj nga Idlibi për të Stamboll, ...

Lexo më shumë »

Nisi si dëshirë e thjeshtë për të siguruar bukën për 14 fëmijët e saj, por u bë milionere

Ajo që nisi si një dëshirë e thjeshtë për të qenë në gjendje të siguronte të ardhura për fëmijët e saj, është shndërruar në një biznes prej shumë miliona dollarësh për Tammie Umbel në Dallas të Virxhinias. Ajo jo vetëm që drejton një kompani kozmetike, por mëson në shtëpi 14 fëmijët e saj – dhe thotë se ende gjen kohë ...

Lexo më shumë »

Djali dëbon prindërit 82-vjeçarë nga shtëpia, historia prekëse e çiftit nga Korça (VIDEO)

Një çift të moshuarish janë endur rrugëve të Korçës përgjatë 3 ditëve të fundit, pasi u braktisën nga fëmijët e tyre dhe u dëbuan nga banesa. Të moshuarit, të dy 82-vjeçarë, janë detyruar të flenë nëpër hotele dhe të enden lulishteve, ndërkohë që është dashur ndërhyrja e instancave për t’iu gjetur atyre një strehë, ushqim dhe vendin ku ata do ...

Lexo më shumë »

Nuk ka vende në spitale, ata shërohen në shtëpi: Rrëfimi për banorët e Gazës që përpiqen të kujdesen për familjarët e plagosur (Foto)

“Dhimbja është e padurueshme, por përpiqem të mos bërtas, sepse nuk dua që familja ime të shpenzojë më shumë para për ilaçe”, thotë Omar, një peshkatar 25-vjeçar i plagosur në dhunën e fundit në Gaza. Sipas një shkrimi të Al Jazeera, përcjell Telegrafi, këmba e lidhur e Omar mbështetet në dy jastëkë – shufra dhe kunjat e metalit dalin nga ...

Lexo më shumë »

Elhamdulilah një lajm i mirë për Uvejsin

Hoxha Halil Kastrati përmes një postimi në profilin e tij në facebook ka deklaruar se djali i tij ka shenja pozitive, dhe ka falënderuar të gjithë ata që bënin dua dhe e mbështetën në përkrahjen e tij, për më shum shikoje më poshtë postimin e plotë nga Halil Kastrati ⬇️⬇️⬇️

Lexo më shumë »