Lajme

Sëpata që i preu kokën oficerit serb, simbol i fshatit Brezë (FOTO)

Fshati Brezë i Karadakut, dikur heroik, tashmë është një fshat i braktisur dhe i harruar nga autoritetet qeveritare. Në këtë krahinë nuk ka  asnjë kusht jetesë, ndonëse disa banorë vijojnë të frymojnë aty. Pa rrugë, pa ambulancë dhe pa shitore, thjeshtë të lënë në mëshirë të Zotit. Edhe ata 5-6 familje që jetonin në këtë fshat nuk është se nuk ...

Lexo më shumë »

Kurdët “bëjnë marrëveshje” me Qeverinë siriane kundër Turqisë

Luftëtarët kurdë në veriperëndim të Sirisë thanë se kanë bërë marrëveshje me Qeverinë siriane, e cila do të dërgojë trupa atje për t’iu kundërvënë ofensivës së Turqisë. Qeveria në Damask nuk e ka konfirmuar marrëveshjen. Turqia i konsideron luftëtarët kurdë, përtej kufirit të saj në Afrin, si terroristë dhe ka nisur ofensivë të madhe kundër tyre, muajin e kaluar. Në ...

Lexo më shumë »

Vazhdojnë dilemat për emrin e ri të Maqedonisë

Në kohën që bisedimet për zgjidhjen e problemit shumëvjeçar të emrit të Maqedonisë janë intensifikuar dhe sipas pritshmërive çështja mund të zgjidhet deri në qershor, shqiptarët e Maqedonisë kundërshtojnë një referencë e cila eventualisht do të përdorej vetëm në trajtën sllave edhe për përdorim ndërkombëtar. Nga ana tjetër, autoritetet në Shkup i hedhin poshtë sugjerimet që vijnë nga Athina për ...

Lexo më shumë »

Lavrov: BE-ja shpiku termin ”normalizim i plotë i raporteve” Kosovë – Serbi

Shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov ka deklaruar se termi “normalizim i plotë i marrëdhënieve” në mes të Kosovës dhe Serbisë është shpikur nga Bashkimi Evropian. “Ne u pajtuam se BE-ja mori rolin e ndërmjetësuesit në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, mendoj se një dialog i tillë është i nevojshëm dhe se baza e saj duhet të jetë Rezoluta 1244. ...

Lexo më shumë »

Behgjet Pacolli dhuron15 milionë euro donacione në vitin 2017

Sipas këshilltarit tij, Naim Murseli, Zëvendës Kryeministri i Kosovës Behgjet Pacolli jep mbi 15 milionë euro donacione vetëm brenda 2017, në fusha të ndryshme si në shëndetsi, sport, kulturë, mirëqenie sociale etj. Pacolli poashtu ka dhënë kontribut të veçantë në ndërtimin dhe rindërtimin e shumë xhamive në trojet shqiptare. Allahu ia shtoftë begatitë!

Lexo më shumë »

Djemt e Mitrovicës në krye me Pronarin e “Missini Swet” fillojnë ndërtimin e shtëpis së Baca Sadriut (Foto)

Djemt e Mitrovicës në krye me pronarin e “Missini swet” fillojne ndertimin e shtëpis së Baca Sadriut Sot me #djemtemitrovicës ishim në Bare te Baca Sadri 103 vjeqar i cili me 6 jetima banon në këtë kasolle.Në këtë ditë feste i treguam se ndertimi i shtëpis fillon me 17.02.2018. Allahu ju shpërbleft bamirës.

Lexo më shumë »

Vuçiq në fjalët e Arifit: Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon më 26 shkurt

U bënë një muaj që pala serbe ndërpreu dialogun me Kosovën, e kjo për shkak të vrasjes së liderit të Iniciativës Qytetare Serbe “Liri, Demokraci, Drejtësi”, Oliver Ivanoviq. E tek pas një muaji, vjen reagimi i palës serbe, për ditën kur pritet të fillojnë sërish bisedimet, mes Kosovës e Serbisë. Presidenti serb, Aleksander Vuçiq, ka deklaruar për mediet serbe se ...

Lexo më shumë »

Haradinaj thotë se Kosova është në prag të anëtarësimit në BE dhe NATO

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në Pritjen Shtetërore me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës ka thënë se çështjet e mëdha po kërkojnë zgjidhje në Kosovë dhe se do gjendet zgjidhje për çdo problem. Haradinaj më tej ka thënë se Kosova po troket në derën e Bashkimit Evropian dhe NATO-s. “Vendimet e drejta e të mëdha po përkojnë implementim. ...

Lexo më shumë »

Thaçi: Kemi arsye të jemi krenarë

Presidenti Hashim Thaçi, në pritjen shtetërore të bërë nga ai për nder të dhjetëvjetorit të Pavarësisë, edhe një herë ka falënderuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës, NATO-n dhe Bashkimin EVropian për të gjitha të arriturat e Kosovës. “Jemi të gëzuar që po e shënojmë këtë përvjetor duke gëzuar të arriturat e shtetit tonë duke treguar se jemi të bashkuar për ...

Lexo më shumë »

Suedia refuzon kërkesën për azil të 168 personave të lidhur me FETO-n

Radioja shtetërore e Suedisë ka bërë të ditur se vendi ka refuzuar kërkesën për azil të 168 personave që kanë lidhje me Organizatën Terroriste FETO, ndërsa ka pranuar atë të 15 personave, transmeton Anadolu Agency (AA). Radioja suedeze, duke cituar Zyrën Suedeze për Migrantë, tha se gjitshej 183 persona të lidhur me FETO-n kanë aplikuar për azil, prej të cilëve ...

Lexo më shumë »