Maqedoni

Treni përplas veturën, tre të vdekur nga aksidenti në Kumanovë

Tre persona raportohet se kanë humbur jetën në fshatin Ramali të Kumanovës. Ngjarja tragjike ngjau kur e gjithë familja ishin në një rrugëtim, por mos sinjalistika e trenit dhe shenjat parandaluese sipas mediave në Maqedoni, kanë sjell përplasjen mes veturës dhe trenit. Sipas Albeu, pasagjeri me iniciale I.B ka arritur që të shpëtojë por është në gjendje të rëndë shëndetësore. ...

Lexo mĂ« shumĂ« »

Nëna me dy fëmijë kërkojnë ushqim në koshat e mbeturinave

Kjo Ă«shtĂ« Sevim Veseli, nĂ«nĂ« e dy fĂ«mijĂ«ve. Ajo thotĂ« se Ă«shtĂ« ndarĂ« nga burri para gjashtĂ« muajve dhe prej atĂ«herĂ«, po pĂ«rballet me shumĂ« vĂ«shtirĂ«si, pasi Ă«shtĂ« pa punĂ« dhe se s’ka tĂ« ardhura. PĂ«r momentin ajo jeton nĂ« njĂ« banesĂ« me qira nĂ« Maqedoni, tĂ« cilĂ«n deri tani ia kanĂ« paguar disa njerĂ«z human. Por pĂ«r muajin qĂ« ...

Lexo mĂ« shumĂ« »

Hazbi Therra “godet” RTK-nĂ«

R T K Jeni turpi i KosovĂ«s o t’kurdisur Keni shitur nder e fe o zemĂ«rgrisur Emisionet erotike s’ju penguan Gay-lesbike t’pa moralshĂ«m gjith u ftuan Droga t’ndryshme, alkohole si lumenjĂ« Me ta rrini hani pini maskarenjĂ« R T K pĂ«r juve njĂ« mesazh Jeni Rrena TradhĂ«ti dhe Kamufllazh Autor : Hazbi Ameti Therra ( Elhamdulilah )

Lexo mĂ« shumĂ« »

Të enjten jepet çmimi për romanin më të mirë në Maqedoni, për vitin 2017

KĂ«tĂ« tĂ« enjte, nĂ« hamamin e Daut PashĂ«s nĂ« Shkup, do tĂ« bĂ«het dhĂ«nia e çmimit vjetor pĂ«r romanin mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« vitit, “Romani i vitit”, pĂ«r 2017-tĂ«n. Laureat i sivjetĂ«m Ă«shtĂ« romani “Odbrojuvanje” (NumĂ«rimi), me autore Frosina Parmokavska. Kjo Ă«shtĂ« hera e 19-tĂ« qĂ« jepet ky çmim, dhe Ă«shtĂ« dhĂ«nĂ« nga gazeta “Utrinski Vesnik”, por pas shuarjes sĂ« ...

Lexo mĂ« shumĂ« »

Nëna e Almirit kërkonte drejtësi

Një jetë e marrë padrejtësisht, që në moshë të hershme. Një mall që nuk mund ta shuaj as një oqean. Një familje që humbën më të dashurin e tyre. Një nënë që asesi nuk pajtohet me faktin që vogëlushin e tij nuk mund ta përkedhel në prehrin e saj, ndërsa lotët janë gjëja e vetme përmes të cilës mund ta ...

Lexo mĂ« shumĂ« »

6 vjet burg për maqedonasin që shtypi qëllimshëm me veturë fëmijën shqiptar

Gjykata e KumanovĂ« sapo shpalli aktgjykimin pĂ«rmes tĂ« cilit tĂ« akuzuarit Boban Iliq i shqiptoi dĂ«nim me 6 vjet heqje lirie. NdĂ«rkohĂ« babai i Almirit, Sedat Aliu u dĂ«nua me 6 muaj burg, Abdulla Aliu, 9 muaj burg dhe Sami Demiri 9 muaj heqje lirie. NĂ« rastin e Almir Aliut, Boban Iliq i cili paraprakisht ishte i akuzuar pĂ«r “vrasje” ...

Lexo mĂ« shumĂ« »

E Xhuma e bukur me vepra të bukura

Elhamdulilah E Xhuma e bukur me vepra tĂ« bukura Elhamdulilah . BamirĂ«s tĂ« dashur ju jeni shkaku qĂ« ne trokasim nĂ« dyer tĂ« hallegjinjĂ«ve. Allahu ju gĂ«zoftĂ« gjith juve qĂ« na mbĂ«shtetni. Vazhdojm 😍 😍 😍 Allahu ju shperbleft ShpĂ«rndajeni Hazbi Ahmeti

Lexo mĂ« shumĂ« »

Preshevarët thyejn rekord: Për 18 orë grumbullojnë mbi 25 mijë euro, i blejnë banesë familjes skamnore

Se bamirësia ende gjindet në mesin e shqiptarëve të Luginës së Preshevës këtë e dëshmon edhe iniciativa për blerjen e një banese për familjen e Bejzadit nga Shoshaja e Epërme e komunës së Preshevës. Forumi Rinor i Fshatit Rahovicë i komunës së Preshevës mori një iniciativë për grumbullimin e mjeteve financiare për blerejen e një banese për familjen e Bejzadit ...

Lexo mĂ« shumĂ« »

Moskë: Shqiptari nga Tetova zë vendin e parë me gatimin tradicional

Një shqiptarë me plis në mes të Moskës në Rusi ka zënë vendin e parë me kuzhinën shqiptare në evenimentin tradicional që po mbahet atje. Në këtë eveniment tradicional ku kanë marrë pjesë shumë universitete botërore Rufi Shabani nga Tetova ka zënë vendin e parë edhe atë duke gatuar kështu ushqim tradicional shqiptarë e dukë lënë gojëhapur gjithë të pranishmit ...

Lexo mĂ« shumĂ« »

Digjet flamuri shqiptar midis Shkupit, Tirana dhe Prishtina zyrtare heshtin ! (VIDEO)

GjatĂ« protestave tĂ« iniciativave qytetare “Tvrdokorni” dhe “Forcat e bashkuara maqedonase” Ă«shtĂ« gjuajtur me gurĂ« selia e BE-sĂ« nĂ« Shkup dhe Ă«shtĂ« lĂ«nduar edhe njĂ« polic.Por policia, njofton se protestuesit gjithashtu kanĂ« ndezur… GjatĂ« protestave tĂ« iniciativave qytetare “Tvrdokorni” dhe “Forcat e bashkuara maqedonase” Ă«shtĂ« gjuajtur me gurĂ« selia e BE-sĂ« nĂ« Shkup dhe Ă«shtĂ« lĂ«nduar edhe njĂ« polic. Por ...

Lexo mĂ« shumĂ« »