Rajon dhe Botë

Kjo është dhurata fluturues e Emirit të Katarit për Erdoganin

Janë publikuar pamjet e avionit luksoz që Emiri i Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, ia ka bërë dhuratë presidentit Erdogan. Bëhet fjalë për një Boeing 747-8, në vlerën e 400 milion dollarëve. Aeroplani tashmë është ulur në aeroportin ndërkombëtar “Sabiha Gökçen” në Stamboll. Informacionet thonë se aty mund akomodohen 94 persona, 76 pasagjerë dhe 18 anëtarë të ekuipazhit. ...

Lexo më shumë »

Gruaja gjermane bëhet myslimane, ja momenti kur ajo shpërthen në lot

Gruaja gjermane bëhet myslimane, ja moment kur ajo shpërthen në lot Quhet Natascha Nicole Kellermann, një ish-anëtare e grupit ultra-nacionalist ndryshe e djathtës ekstreme AfD në Gjermani ka marrë vendim që të konvertohet në Islam. Ajo është konvertuar nga feja krishtere në atë islame në qytetin Kajseri të Turqisë ku dhe tani po jeton me burrin e saj 35 vjeçar ...

Lexo më shumë »

“Shqiptarët e Luginës po ikin në Perëndim, serbët në Beograd”

Zëvendëskryetari i komunës së Bujanocit Stojançe Arsiq ka thënë sot për FoNet se të gjitha ato që po ndodhin kohë pas kohe në Serbinë jugore, siç e quan Beogradi Luginën e Preshevës si dhe shkuarja e liderëve politikë shqiptarë të saj në Tiranë e Prishtinë, duhet të shikohen në kuadër të pozicionimit ngociues në Bruksel. Ai mendon se politikanët nga ...

Lexo më shumë »

Ozil tërhiqet nga kombëtarja e Gjermanisë: Nuk do ta pranoj kurrë panjerëzinë, mosrespektin dhe racizmin

Mesfushori gjerman, Mesut Ozil, ka konfirmuar se është pensionuar nga kombëtarja e Gjermanisë, pasi ka ndier mosrespekt nga Federata Gjermane e Futbollit. Futbollisti i Arsenalit është kritikuar nga krerët e DFB pas takimit me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ndërsa ishte fishkëllyer edhe nga tifozët gjatë stërvitjeve para Kampionatit Botëror, ‘Rusia 2018’. 29-vjeçari fillimisht nuk kishte bërë asnjë koment për takimin ...

Lexo më shumë »

Si mund t’i mbijetojë Evropa epokës Trump?

Politikanët janë mësuar të përplasen në politikë me politikanë të tjerë. Tradicionalisht, politika e jashtme e një shteti kombëtar ose aleance, përballet me politikën e jashtme të një shteti tjetër kombi ose aleance. Kështu ka qenë prej qindra vjetësh. Por nuk është kështu në këtë moment. Kur përfshihet Donald Trump, politika nuk përballet me politikën. Përkundrazi, ajo po ballafaqohet me ...

Lexo më shumë »

Erdoğan: Nuk do ta harrojmë, e as nuk do të lejojmë të harrohet 15 Korriku

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se organizata terroriste FETO, ashtu si PKK dhe DEASH, si dhe organizata të tjera të ngjashme duan të rrezikojnë unitetin dhe të ardhmen e Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA). Me rastin e përvjetorit të dytë të përpjekjes së dështuar për grusht shteti të orkestruar nga organziata terroriste FETO në Turqi, presidenti Erdoğan sot ...

Lexo më shumë »

23 vjet nga Srebrenica: një kockë 17-vjeçari e një ish-shtatzënë 20-vjeçare, drejt Potocarit

Përkujtohet sot 23-vjetori i masakrës së Srebrenicës, i konsideruar si krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore në Europë, që ka si autorë serbët. Afro 8 mijë meshkuj boshnjakë muslimanë u ekzekutuan brenda dy ditësh, ku ndër të akuzuarit janë dhe kaskat blu hollandeze që vepronin në kuadër të OKB-së. Ishin këto të fundit që u dhanë garanci ...

Lexo më shumë »

Erdoğan: Do të përpiqem të jem president i denjë për popullin tonë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, theksoi se do të jetë i denjë për popullin e Turqisë pas marrjes së detyrës zyrtare si presidenti i parë i vendit nën sistemin e ri të qeverisjes, raporton Anadolu Agency (AA). Pas betimit në Parlamentin e Turqisë, Erdoğan mori pjesë në ceremoninë e inagurimit në Rezidencën Presidenciale në Ankara, në të cilën të ...

Lexo më shumë »

Vogëlushja që shfrytëzonte konservat për të ecur nëpër rrugët e pluhurosura të Sirisë, tani ka një palë proteza (Video)

Pamjet që e shfaqnin Maya Merhi duke ecur nëpër rrugën e nxehta dhe të pluhurosura të Sirisë, me ndihmën e konservave të peshqve, i kanë prekur shumë njerëz, ndërsa një mjek ka ndërhyrë për t’ia bërë jetën më të lehtë. Një organizatë bamirëse nga Turqia, ka intervenuar për ta evakuuar tetëvjeçaren me babanë e saj nga Idlibi për të Stamboll, ...

Lexo më shumë »

Nisi si dëshirë e thjeshtë për të siguruar bukën për 14 fëmijët e saj, por u bë milionere

Ajo që nisi si një dëshirë e thjeshtë për të qenë në gjendje të siguronte të ardhura për fëmijët e saj, është shndërruar në një biznes prej shumë miliona dollarësh për Tammie Umbel në Dallas të Virxhinias. Ajo jo vetëm që drejton një kompani kozmetike, por mëson në shtëpi 14 fëmijët e saj – dhe thotë se ende gjen kohë ...

Lexo më shumë »