Rajon dhe Botë

Shqiponja dykrenare në minaren e xhamisë së Shipkovicës

Mërgimtarët e Shipkovicës rikujtojnë veprën e Mulla Jahës dhe Rexhep Vokës, duke e postuar xhaminë e cila në maje të minares mban shqiponjën me dy krena. Kjo tregon më së miri se si ishin të bashkuar shqiptarët në atë kohë dhe tani, se si bashkëjeton kombi dhe feja si një trung i pandashëm, tregon për patriotizmin dhe atdhedashurën e njërzve ...

Lexo më shumë »

Me mbulesë, shkencëtarja shqiptare e mjekësisë, nderohet nga presidenti italian

Në ditët e kërkimit shkencor Egesta Lopçi mori ftesë nominale nga presidenti italian. Ajo ishte ftuar në presidencën italiane si një ndër personalitetet e mjekësisë që i ka dedikuar jetën zbulimeve ndaj tumoreve. Një shkencëtare myslimane nga Shkodra, Egesta Lopçi, është studiuese e avancuar e mjekësisë bërthamore. Së fundmi ajo është nderuar me një tjetër çmim ndërkombëtar për kërkimet shkencore ...

Lexo më shumë »

Për çdo vit mbi 5000 anglezë e pranojnë islamin në Britaninë e Madhe.

Jomuslimanët duhet të mendojnë rreth kësaj dhe ta pranojnë islamin, fenë e paqes. Dyfishohet numri i anglezëve që pranojnë Islamin Numri i anglezëve që po bëhen muslimanë gati është dyfishuar në dekadën e kaluar, sipas gazetës The Independent. Ndërsa vlerësimet e mëhershme e vendosin numrin e të konvertuarve muslimanë në mes 14.000 dhe 25.000, por shifrat reale vlerësojnë se numri ...

Lexo më shumë »

Gjermani, popullsia migrante mbi 23 për qind në vitin 2017

Rreth 19.3 milionë njerëz nga një popullsi prej 81.7 milionë banorë kishin të paktën një prind të lindur pa shtetësi gjermane BERLIN (AA) – Pjesa e migrantëve dhe pasardhësve të tyre në popullsinë e Gjermanisë në vitin 2017 është rritur në 23,6 për qind, transmeton Anadolu Agency (AA). Siç bëri të ditur Zyra federale e statistikave, rreth 19.3 milionë njerëz ...

Lexo më shumë »

Familja ortodokse serbe nga Beogradi pranon fenë islame..

Çifti bashkëshortor Novakoviq nga Beogradi, bashkë me dy fëmijët e tyre, kanë braktisur fenë ortodokse dhe janë konvertuar në fenë islame. Pranimin e fesë islame familja katëranëtarëshe nga Beogradi e ka bërë të premtën në Xhaminë e Novi Pazarit para imamit dhe xhematit të shumtë. Siç raporton portali “SanxhakPress”, çifti bashkëshortor serb, Bojan e Natasha dhe djemtë e tyre Filipi ...

Lexo më shumë »

A e dini kush është kjo ftyrë që shpesh e nxjerin mediat?! (Lexoje – Interesante)

Ky është aktori hebrej Rabbi Shlomo Ettinger dhe sa herë që mediat duan të e paraqesin Islamin si të dhunshëm permes një fotoje, atëherë e marrin këtë personazh agresiv dhe e shfaqin nëpër media pothuajse në çdo protestë të dhunshme duke u fokusuar nga mediat.

Lexo më shumë »

Turqia ua dorëzon inçizimet e rastit të khashoggit shteteve kryesore

Turqia ia ka dorëzuar inçizimin e Khashoggit Arabisë Saudite, SHBA-së, Gjermanisë, Francës dhe Britanisë së Madhe, deklaroi presidenti i Turqisë, Ergodan, të shtunën. Është raportuar se autoritetet turke kanë siguruar pamje ku dokumentohet vrasja e gazetarit. “Ua dhamë inçizimet Arabisë Saudite, SHBA-së, gjermanëve, francezëve dhe britanikëve, të gjithëve. Ata i kanë dëgjuar të gjitha bisedat, ata e dinë”, deklaroi Erdogan. ...

Lexo më shumë »

Doktorantja dhe shkenctarja e re, Arlinda Amiti, zotëron 8 gjuhë të huaja dhe ligjeruese në univerzitetin e Bazelit

Arlinda Amiti ka lënë gjurmë në Zvicër me suksete në fushën e dijes. Edhe pse është shumë e re në moshë, ajo zotëron 8 gjuhë të huaja dhe është ligjeruese në univerzitetin e Bazelit. Intervistën (e përkthyer nga gjuha gjermane) e ka realizuar gazetarja Gjermane Katja Remane, Arlinda Amiti (28) është koordinatore e programit të doktoraturës “Islami dhe Shoqëria: Studime ...

Lexo më shumë »

Aeroporti i ri i Stambollit, do të ketë brenda 33 xhami.

Aeroporti i ri i Stambollit, do të ketë 33 xhami. Si dhe në tavanin e tij 571 gjysmë hëna, në nder të vitit të lindjes së profetit Muhamed alejhi selam. Kjo një “mrekulli” tjeter pasi që kjo ndodh vetëm në një shtet ku udhëheqësi i tyre po mendon vetëm të mirën e popullit e jo të vetës. Ky aeroport është ...

Lexo më shumë »

ZVICËR: Ndalohet lëmosha në Kantonin Vaud

Që nga mesnata e djeshme, lëmosha është e ndaluar në territorin e Kantonit Vaud. Ky vendim ka hyrë në fuqi më 1 nëntor 2018 dhe ndalon lëmoshën në gjithë territorin e këtij kantoni, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albinfo.ch. Çdokush që kapet në aktin e lëmoshës, do t’i nënshtrohet një gjobe që varion nga 50 deri në 100 franga. Për ata ...

Lexo më shumë »