Shëndetësi

Ja Cfarë Nuk Duhet Të Hani Pas Orës 7 Në Mbrëmje

Ekspertët thonë se nuk duhet të hani pas orës shtatë në mbrëmje dhe shpjegojnë pse darka e vonshme mund të jetë e dëmshme për shëndetin. Nëse megjithatë vendosni të hani në këtë kohë, atëherë shmangni këto ushqime. Ushqimi i fërguar (skuqur) Ushqimi i yndyrshëm, i rëndë, dukshëm, e plotë me kalori dhe yndyrna, por edhe tretet vështirë, për çka në ...

Lexo më shumë »

Vetitë shëruese të fikut, fruti i parajsës

Fiku është një frut i stinës së verës, i cili konsiderohet edhe si fruti i parajsës, sepse ripërtërin, forcon, ruan shëndetin dhe largon rrudhat. Ai është i njohur për vetitë shëruese… Fiku është një frut i stinës së verës, i cili konsiderohet edhe si fruti i parajsës, sepse ripërtërin, forcon, ruan shëndetin dhe largon rrudhat. Ai është i njohur për vetitë shëruese. Më poshtë vijojnë disa nga këto ...

Lexo më shumë »

6 këshilla për largimin e zbokthit nga flokët tuaj

Shumica e njerëzve kemi probleme me zbokthin. Ky problem mund të trajtohet në mënyrë efikase duke zbatuar këshillat nga Dr. Agon F. Bislimi. Ai jep 6 këshilla për largimin e zbokthit nga flokët tuaja. 1.Mos e hidh shamponin drejtpërdrejtë tek flokët, por hidheni në pëllëmbën e dorës përpara se të lani flokët dhe përpiqu ta tretësh me ujë. Kështu pas ...

Lexo më shumë »

Ushqimet që lehtësojnë simptomat e artritit

Nga më shumë se 200 format e artritit, osteoartriti është më i përhapuri, ku prek më shumë se 20% të popullsisë. Fatkeqësisht, aktualisht nuk ka trajtime efikase ose ilaçe të aprovuara nga mjekësia që mund të kurojnë këtë gjendje, që shkakton dhimbje dhe ngurtësim të artikulacioneve,shkruan ” Independent”. Studimet e fundit kanë treguar se ushqyerja me ushqimet e duhura, të kombinuara ...

Lexo më shumë »

Stina e frutave, ja kush janë më të mira për të rënë në peshë

Studimet kanë treguar se frutat e pasura me flavonoide janë shumë të mira për të humbur në peshë. Flavonoidet janë substancat speciale që u japin këtyre frutave ngjyrën e kuqe apo vjollcë. Në këtë mënyrë, këto fruta duhen konsumuar çdo ditë për të arritur një peshë të mirë trupore. Vishnjet Këto fruta i bëjnë mirë zemrës por edhe ndihmojnë për ...

Lexo më shumë »

Si u vra nga grekët gjenerali italian dhe 4 të tjerë, që kishin detyrë të caktonin kufirin Greqi-Shqipëri

Nëse Enrico Tellini nuk do të ishte vrarë, kufiri mes Shqipërisë dhe Greqisë do të ishte matanë Janinës. Por ajo e hënë e 23 gushtit të vitit 1923 qe fatale jo vetëm për jetën e gjeneralit italian, me detyrë kryetar i Komisionit Ndërkombëtar Kufipërcaktues mes Shqipërisë dhe Greqisë, por edhe për fatet e Shqipërisë. Në një pusi nga një bandë ...

Lexo më shumë »

Si ta ndalni dhimbjen e veshit me limon

Dhimbja e veshit është nga më të padurueshmet që trupi i njeriut përballon. Nganjëherë është mirë që të provoni disa mënyra të tjera për ta ndalur dhimbjen, përveç me ilaçe. Limoni është një përbërës që ndihmon shumë në këtë gjë. Si të veproni: Për të lehtësuar dhimbjen dhe për të dezinfektuar veshët nga ndotësit e ndryshëm që janë grumbulluar brenda ...

Lexo më shumë »

Ushqimet që nuk duhet t’i mbani në frigorifer

Janë një numër i ushqimesh që mund të mos e keni ditur se nuk duhet mbajtur në frigorifer. Ju njoftojmë me disa nga to: Buka Nëse e fusni bukën në frigorifer, e cila nuk rekomandohet të bëhet nëse e konsumoni shpesh, ajo do thahet shumë shpejt. Hudhra Edhe pse hudhrën e rekomandojmë që të përdoret sa më shumë për efektet ...

Lexo më shumë »

Hani kos çdo ditë? 10 fakte që duhet t’i dini

1) Përmban një raport të lartë në laktobacillius, baktere që ndihmojnë në funksionimin e tretjes, imunitetit dhe përthithjes së elementeve ushqyese. 2) Është një produkt fermentimi. 3) Përmban një sasi të lartë në proteina (100gr kos me 2% yndyra na ofrojnë 53kcal nga të cilat 4gr proteina, 5,3gr karbohidrate, 2gr yndyrë dhe 170mg kalcium dhe 140mg fosfor). 4) Këshillohet të ...

Lexo më shumë »

10 këshilla që luftojnë barkun e shëmtuar

1. Mos pi duhan Nikotina rrit nivelin e kortizolit, hormonit të stresit, që favorizon grumbullimin e dhjamit në bark. 2. Mos pi alkool Sjellin shumë kalori pijet alkoolike. Për më tepër që ashtu si nikotina, shton kortizolin dhe dhjamin në bark. 3. Qëndro drejt Kështu barku del më pak. Kur je në këmbë imagjino se ke një litar në kokë, ...

Lexo më shumë »