Shëndetësi

Dëshironi një bark të sheshtë? Ja çfarë duhet të pini çdo mëngjes

Niseni ditën me këtë lëng për të përshpejtuar metabolizmin dhe për të qëndruar e ngopur për një kohë të gjatë: Përbërësit: 1 dardhë 2 lugë gjelle speca jeshile të grira hollë ¼ kupë me kastravec të prerë në feta të holla 1 kupë gjethe spinaqi ¼ avokado 1 kupë qumësht bajamesh 1 lugë çaji rrënjë xhenxhefili të copëtuar 1 lugë ...

Lexo më shumë »

Njihuni me aleatin tuaj të shëndetit!

Hipertensioni konsiderohet si ”sëmundje e heshtur”. Sulmon shumë njerëz në ditët e sotme për shkak të stresit, dietës së dobët dhe pirjes së duhanit, transmeton Klan Kosova. Disa nga simptomat më të zakonshme janë të vjellat, dhimbje koke të rënda, marrje mendsh dhe probleme me shikimin. Nëse keni një ose më shumë simptoma, vizitoni mjekun tuaj për diagnozë ose trajtim. ...

Lexo më shumë »

Sëmundjet që sheërohen me boronicë

Është studiuar se boronica bën kthim mbrapsht të rënieve të aftësive mendore dhe fizike të lidhura me moshën, si dhe ndikon në kontrollin e peshës trupore. Cilësohet si fruti më i shëndetshëm në botë dhe në fakt kanë shumë të drejtë. Madje së fundmi edhe në vendin tonë kanë nisur t’ia dinë rëndësinë duke e bërë gjerësisht pjesë të dietës ...

Lexo më shumë »

2 banane në ditë, ja mrekullitë që do i ndodhin trupit tuaj

Bananet janë konsideruar si një ushqim i plotë, por që ne e nënçmojmë shpesh. Megjithatë, ky frut ekzotik është thjesht shumë ushqyes. Ajo është e mbushur me sheqerna natyrore, fruktozë dhe saharozë, vitamina, minerale dhe fibra. Me sa duket, konsumi i rregullt mund të sjellë përfitime të mahnitshme shëndetësore. Bananet janë fruti më i konsumuar në Shtetet e Bashkuara. Për ...

Lexo më shumë »

Ushqimet që parandalojnë problemet e zemrës

Sëmundjet e zemrës janë ndër më të rrezikshmet në vendin tonë. Tensioni i lartë, kolesteroli i lartë, duhani, stresi, obeziteti, diabeti, alkooli janë disa nga faktorët e riskut në sëmundjet e zemrës. Çdo ditë ne duhet të kujdesemi për zemrën si një nga organet më të rëndësishme. Ja disa masa natyrale që parandalojnë sëmundjet e saj: Acidet yndyrore Omega-3- Duke ...

Lexo më shumë »