Shqipëri

Fluturimet Tiranë-Londër, nga sot 30 euro

Filluan sot fluturimet direkte nga Tirana International Airport drejt Luton Airport Londër, me një avion të tipit Airbus A320. Në një njoftim për shtyp Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës “Nënë Tereza”, bën të ditur se, destinacioni i ri i cili do të operohet nga Wizz Air nga Tirana International Airport drejt London Luton, është programuar tri herë në javë dhe çmimet, ...

Lexo më shumë »

Kroacia nuk e ekstradon Ismail Morinën “Ballistin” në Serbi

Ministria kroate e Drejtësisë ka konfirmuar se nuk do ta ekstradojë tifozin shqiptar Ismail Morina në Serbi. Morina ishte ndaluar në Kroaci më 2017, me një urdhër arresti të Serbisë nën akuzat se ka nxitur urrejtje kombëtare, me ngritjen e një droni me flamur që përmbante simbole kombëtare shqiptare, gjatë një ndeshjeje futbolli ndërmjet Shqipërisë dhe Serbisë në Beograd, në ...

Lexo më shumë »

Beteja që çau kufirin shqiptaro-shqiptar, dëshmia e fotoreporterit (Video)

Betaja e 9 prillit të vitit 1999, është dita kur Ushtria Çlirimtare e Kosovës shënoi një fitore të madhe kundër ushtrisë së Milosheviqit. Kjo është një nga betejat me të dokumentuara të asaj kohe kundër ushtrisë serbe, në atë që njihet si Beteja e Koshares. Menjëherë pas largimit të ushtarakëve serbë nga kufiri me Shqipërinë, një grup gazetarësh shkuan në ...

Lexo më shumë »

Tarifa e rrugës së Kombit, Rama: Nuk rifillon pagesa pa gjetur një zgjidhje

“Nuk do të fillojmë sistemin e pagesës pa pasur zgjidhjen më të mirë të mundshme për atë zonë”, tha në Kuvend kryeministri Edi Rama. Ai ka pranuar se duhej bërë konsulta me qytetarët para vendosjes së pagesës. “Ajo që duhet përsëritur nga ana ime dhe e qeverisë është vetëdija për përgjegjësinë time dhe tonë për pamjaftueshmërinë e shpjegimeve dhe të ...

Lexo më shumë »

Shpend Ahmeti i del krah Edi Ramës për taksën në Rrugën e Kombit

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar taksën në Rrugën e Kombit të vendosur nga Qeveria e Shqipërisë. Nëpërmjet llogarinsë së tij në rrjetin social Twitter, Ahmeti e ka arsyetuar vendimin e marrë nga Qeveria e Ramës. “Në Politika Publike autostradat konsiderohen të Mira Gjysmë Publike”, ka shkruar Ahmeti në Twitter. “Dikush duhet të paguajë mirëmbajtjen, ose të gjithë përmes ...

Lexo më shumë »

Me dorën mbi Kuran dhe flamur, kampionja Begaj: Jam e pastër (VIDEO)

Mbi dorën në librin e shenjtë të Kuranit dhe flamurin shqiptar, peshëngritësja Romela Begaj është betuar se është e pastër, dhe se nuk ka marrë asnjë lloji substance të ndaluar. Në një konferencë për mediat ditën e sotme, Begaj ka hedhur poshtë se ajo medaljet e marra i ka fituar me doping. “Deri në ditën e fundit betohem para Kuranit, ...

Lexo më shumë »

Imami nga Tirana Ahmed Kalaja merr përsipër të ndihmojë Gëzimin Heroin e javës (Video)

“Do Të Takoj Hero Gëzimin. Me emër të Zotit një zgjidhje e bukur e pret Gëzimin. Gëzimi hero të tjerët sdua të komentoj për ata aspak. Gëzimi njeriu hero; hero i fundjavës që e meriton këtë titull për qëndrimin e mbajtur; ndersa ata të tjerët të gjithë bashkë duhet të kuptojnë se lidhja e prindit e fëmijës është lidhje shpirti ...

Lexo më shumë »

Ja si Kryqtarja Arbana Osmani insiston të lenë fëmijën e babës musliman në dorë të priftit

Arbana Osmani një besimtare e krishter që në mes të gjoksit të hapur nuk përton ta nxjerr kryqin për të treguar besimin e saj me krenari këtë javë ka qenë pjesë e zullumit të madh shoqëror. Një prind musliman, por në gjendje të varfër në emisionin e saj nënçmohet e i merret fëmija për shkak të varfërisë. Atij i kishin sjell në ...

Lexo më shumë »

Po ti a e ke tradhtuar gruan? Elvis Naçi i ‘mbyll gojën’ të gjithëve me përgjigjen e tij

Ditët e fundit, Elvis Naçi ka qënë në qendër të vëmendjes pas deklaratës së tij mbi tradhtinë basnkëshortore, deklaratë të cilën shumë e kritikuan e të tjerë e mbështetën mendimin e tij. I ftuar sot në “Pasdite në Top Channel”, imami sqaroi që fjalët e tij janë kuptuar gabim pasi nuk duhet vetëm gratë të zbukuronen, por “unë e kam ...

Lexo më shumë »

Mjerimi, varfëria dhe kushtet ekstreme janë prezente në këto familje, Fondacioni Firdeus ju gjendet pranë me ndihmesë.

Jo shumë larg Tiranës, në periferi të saj ndodhen familje të cilat janë të rrethara nga varfëria ekstreme. Mjerimi dallohej qartë. Kishte prej tyre që nuk mund t’ju siguronin dot fëmijëve të tyre një shurup për të ulur temperaturën. Ndërsa në një familje tjetër nëna e prekur tregonte se: Kur s’kam ushqim fëmijët flejnë të urritur. Kjo familje kishte prej ...

Lexo më shumë »