Teknologji

Çdo minutë 29 milionë mesazhe në WhatsApp

Çdo 60 sekonda në botë dërgohet 29 milion mesazhe në WhatsApp dhe 156 milion emaile, 243 mijë foto postohen në Facebook dhe 65 mijë foto në Instagram, 350 mijë twit në Twitter dhe ngarkohen 210 mijë snap në Snapchat. Ajo që ka bërë këtë përllogaritje është një qendër Ekonomike Digitale (Ced), e cila ka prezantuar një raport në Romë, shkruan ...

Lexo më shumë »

Google regjistron “tinëz” zërin tuaj, ja si ta dëgjoni dhe fshini atë

Në vitin 2015 u raportua se Google mban një regjistër audio të të gjitha pyetjeve të ndryshme që kërkoni nëpërmjet funksionit të kërkimit nëpërmjet zërit. Nëse shkon në internet në një faqe të caktuar në llogarinë tënde të Google, mund t’i dëgjosh të gjitha ato pyetje që iu ke përgjigjur, transmeton lajmi.net. Titujt filluan të qarkullojnë nëpër media në 2015-ën ...

Lexo më shumë »

Një profesor egjiptian tregon ngjarjen në të cilën ai vet ishte dëshmitar

“Sapo arrita në Kajro, menjëherë shkova në xhami që ta fali namazin e xhumasë. Në sy më ra një djalosh, i cili ishte mbështetur në minber. Në shikim të parë, mu duk simpatik, iu afrova, u njoftuam dhe u shoqëruam. Pas një kohe, unë përsëri shkova në atë xhami për xhuma. Pas namazit të xhumasë e takova babanë e djalit ...

Lexo më shumë »

Apple gjobitet për ngadalësimin e baterive të iPhone-ëve të vjetër

Apple iu ishte përgjigjur kërkesave në fund të vitit të kaluar ndaj akuzave se ishte duke ngadalësuar iPhone-ët e vjetër, me qëllim që klientët të blinin modele më të reja. Kompania u akuzua për dërgimin e përditësimeve që penguan procesorin, gjë që rezultoi në një rënie të performancës. Apple pranoi se po bënte këtë por për arsye krejtësisht të ndryshme. ...

Lexo më shumë »

Çfarë duhet të dinë prindërit për videolojën “Fortnite”?

‘Fortnite – Battle Royale, është falas për ta luajtur si pjesë e videolojës ‘Fortnite’. Kjo lojë parasheh 100 lojtarë që zbarkojnë në një ishull nga një autobus lufte, ku ata duhet të garojnë derisa të mbetet vetëm një i mbijetuar, transmeton Zeri.info. I mbijetuari i fundit në këtë ishull, është edhe fituesi. Lojtarët duhet të gjejnë gjësende të fshehura nëpër ...

Lexo më shumë »

Parlamenti Evropian kërkon raportim nga Zuckerberg për skandalin e Facebook-ut

Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani kërkoi sot që drejtuesi i Facebook, Mark Zuckerberg të vijë personalisht për të dhënë sqarime para eurodeputetëve në lidhje me përdorimin e të dhënave personale të miliona përdoruesve. ”Të gjitha grupet politike këmbëngulin në domosdoshmërinë absolute të pranisë suaj personale, siç ishte rasti përpara Kongresit të SHBA-së”, shkruan Antonio Tajani në një letër drejtuar ...

Lexo më shumë »

Rusia kërcënon me bllokim të Facebook-ut

Shefi i rregullatorit të mediave në Rusi, Roskomnadzor, tha se agjencia e tij mund të përpiqet të bllokojë Facebook-un, nëse inspektimet e këtij viti zbulojnë se ai nuk është duke vepruar në përputhje me ligjin që kërkon nga rrjetet sociale të ruajnë të dhënat personale të qytetarëve rusë në serverët rusë. Në një intervsitë të publikuar për gazetën Izvestia, Aleksandr ...

Lexo më shumë »

Iran, ndalohet përdorimi i aplikacioneve të huaja për mesazhe

Në institucionet shtetërore të Iranit ndalohet përdorimi i aplikacioneve të huaja për mesazhe, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas agjencisë gjysmë-zyrtare të Iranit, Tesnim, thuhet se kryetari i Qendrës së Menaxhimit Strategjik pranë Presidencës së Iranit, Riza Cevaheri, ka njoftuar për ndalimin e përdorimit të aplikacioneve të huaja për mesazhe në institucionet shtetërore. Duke bërë të ditur se vendimi në fjalë ...

Lexo më shumë »

Gruaja e shoferit të vrarë do të padisë Teslën

Ndërsa Tesla fajëson shoferin për aksident fatale, të afërmit e shohin makinen si fajtore. Ndërsa hetimet për aksidentin vdekjeprurës Tesla vazhdojnë, bashkëshortja e shoferit të vrarë ka raportuar edhe njëherë probleme me autopilotin, si shkaku më i mundshëm i aksidentit. Në një intervistë me ABC7 ajo theksoi se si burri i saj është ankuar disa herë në autopilotin e Teslas, ...

Lexo më shumë »

Ndalja e njoftimeve në telefon nuk është mënyra më e mirë për ta reduktuar stresin

Pasi të ndjeni një lëvizje në xhepin tuaj ose të shihni një blic në telefonin tuaj, vëmendja juaj tashmë është thyer. Mund të marrësh telefonin dhe të shohësh nëse diçka që ju ndërpreu të qenit larg është diçka që ju duhet të adresoni menjëherë – ose mund të provoni dhe të fokusoheni në punën tuaj, gjatë gjithë kohës duke u ...

Lexo më shumë »