Rritet në 55 numri i palestinezëve të martirizuar

Ushtarët izraelitë kanë martirizuar 55 palestinezë në protestat që po zhvillohen në kufirin e Gazës kundër hapjes së ambasadës amerikane në Kuds, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate nga Ministria e Shëndetësisë Palestineze në Gaza, në protestat në rajone të ndryshme të Rripit të Gazës, janë martirizuar 55 palestinezë dhe 2.771 të tjerë të lënduar si pasojë e hapjes zjarr nga ushtarët izraelitë.

“Marshi i Kthimit të Madh” në Gaza
Një numër i madh i palestinezëve janë tubuar në kufirin e Rripit të Gazës për të protestuar kundër zhvendosjes së ambasadës amerikane në Kuds

Palestinezët kanë ngritur tenda në kufirin e Gazës me Izraelin, ku sot protestojnë kundër zhvendosjes së ambasadës amerikane në Kuds, ndërsa përgatiten për “marshin milionësh” që do të zhvillohet nesër për të protestuar 70 vjetorin e Nakbas.

– Izraeli u përpoq që t’ia vë zjarrin tendave

Ndërkohë ushtria izraelite ka bërë përpjekje për t’i vënë zjarr tendave me anë të mjeteve ajrore pa pilot, ndërsa grupet palestineze kanë intervenuar kundër zjarrit.

Palestinezët gjithashtu i kanë djegur gomat e automjeteve me substancat djegëse të hedhura nga mjetet ajrore pa pilot të forcave izraelite.

– Grevë e përgjithshme në Gaza

Nga ana tjetër në kuadër të grevës së përgjithshme të shpallur në të gjitha qytetet e Gazës, është ndërprerë puna në të gjitha institucionet publike dhe private për shkak të marshit milionësh.

Grupet palestineze më parë kishin bërë thirrje që të protestohet kundër SHBA-ve dhe Izraelit.

Tubimet që filluan më 30 mars nën moton “Marshi i Kthimit të Madh” janë pjesë e një demonstrate gjashtë-javore që do të kulmojë ditën e nesërme. Kjo ditë do të shënojë 70 vjetorin e krijimit të Izraelit, ngjarje që palestinezët i referohen si “Nakba” ose “Katastrofa”.

Demonstruesit kërkojnë që refugjatëve palestinezë t’u jepet “e drejta e kthimit” në qytetet dhe fshatrat e tyre në Palestinën historike, nga e cila u dëbuan në vitin 1948 për t’i hapur rrugën krijimit të shtetit të ri të Izraelit.

About Afrim Tepelena